Demo Content

Kılıç İşareti

Kılıç işaretinde ilk bakmamız gereken konu kılıcın dik mi yoksa yatık mı olduğudur.Genelde dik olan kılıçlar yani sivri ucu zemine bakan kılıçlar mezar işaretidir. Bu tür kılıçların çoğunluğu yönetici kademesindeki askerleri ifade eder. Roma lejyon askerlerinin mezarları dikme taş üzerine çift tarafı keskin kısa kılıçlardır. Burada ek bir işaret yoksa ve kılıcın yapıldığı yaş yerli sabit bir kaya değilse hemen arkasındaki küçük yığıntı içine bakılır. Mezar sembolu olarak kılıç kullanımı roma dönemi kadar olmasada daha sonraki dönemlerdede kullanılmıştır. Yatağan tabir edilen kılıçlar ufak dikme taşlarda anadolu türkmenleri arasında da kullanılmıştır. Bunlarda herhangi bir define yada müjde olayı yoktur.

Ana kayalara yapılmış kılıçlarda ise ilk dikkat etmemiz gereken kılıcın gerçekten kılıç olması ve döneminin özelliklerini yansıtmasıdır. İnternette gördüğümüz pek çok kılıç işaretinin bir kısmı doğal oluşumlar ( oyma olanlar ) bir kısmı ise sonraki dönemlere ait emarelerdir. Kılıç kama tarzı işaretlerin oymalarını yapmak basit olduğundan çoban ve ya civarda canı sıkılan insanlar tarafından da yapılanları görülmektedir.

Orjinal Kılıç işaretine gelirsek ilk bakmamız gereken yatay düzlemde kendini terazide tutup tutmadığıdır. Terazide ise sivri burun istikametinde ne olduğuna bakmak gerekir. Define gömüsü ile ilgili olan kılıçlar tam takım olarak yapılır. Burda eksik bir uzuv varsa para mağara içindedir. Misal kılıç yapılmış ama ucu kırık olarak resmedilmiş yada tutma yerinin bir kısmı yok olarak resmdilmişse direk kapalı mahsen aramak faydalıdır. Mahsenin olduğu yerde ise minik bir işaret vardır. Kılıcın uç kısmı yönünde üzerinde bir kaç cm lik kaybolmayacak işaret olan kaya aranmalıdır. Bu işaret minik bir kılıç olabileceği gibi haç tarzı dini bir motifte olabilir.

Kılıcın bir diğer anlamı sudur. Kılıç sonuçta döneminin gücünü ve kararlılığını temsil eder. Kılıcın kesemeyeceği şey su ise kılıçtan bişeyi saklayacak şeyde su olabilir. Kılıca yakın bir su kaynağı varsa ikinci işaret su kaynağı yada su kenarında aranmalıdır. Mesafe tahmini yine kılıç boyuna göre yapılabilir. Kılıcın tamamlayıcı ek bir işareti yoksa kılıç boyunun mesafesine göre 90 metreyi geçmeyecek şekilde namlu istikametinde ilerlenebilir.

Ok ve Haç İşareti

En basit çözümlü işaretlerden biridir. Daima mezarı verir. Ok ve haçın olduğu işaretli kayadan ok yönünde ilerlendiğinde üzerinde kaz ayağı diye tabir edilen ikinci işaret  bulunur. Kaz ayağı işaretinin olduğu kayanın altı mezardır. Kaz ayağı aynı zamanda mezarlıka lanınıda ifade eder etrafta ok haç işaretini görmeseniz dahi kaz ayağını net yapılmış olarak görürseniz burası bir veya birden fazla mezar barındıran bir noktadır diyebilirsiniz.

 

Ayı İşareti

Genelde eşkiyalar tarafından kullanıldığı varsıyılan bir işarettir. Güçlü olması ve mağaralarda yaşamasından dolayı eşkiyalar kendileri ile özdeşleştirirler. Yaygın kanı uzuvlarından birinin eksik olması yönündedir. İşaret kolay görünmeyen sote yerlere yapılır. İşareti görmek işareti çözmekten genelde daha zordur. İşaretin olduğu yerler genelde dere yatakları ve değirmenlerin yakınında görünmeyen kuytulardır. Eğer ayı bütün uzuvları ile tam ise ayının bulunduğu kaya mağaranın girişini temsil eder. Herhangi bir ayının girip içinde barınacağı büyüklükte bir mağara olduğu varsıyılır. Mağara girişi örülerek ve sıvanarak kapatılmış yada girişi toprakla doldurulmuştur. Ayının bacaklarından biri eksikse ilk yapılacak iş eksik olan bacağın bulunmasıdır. Eksik olan ayak genelde baktığı yönde 19-23 gibi tek rakamlı adımlarla ölçülebilecek yakın mesafede zemine yakın bir kaya üzerinde çerçeve şeklinde etrafı çevrilmiş haldedir. Müjdesi bu ayağın altında çekmece içerisinde ve yüklüdür. Ana para devamında mağara içindedir ve kapalıdır. Ayağın kendisi mağara giriş yönü verir. Mağara ağzı açıldıktan sonra boş olan mağarada kaya içinde para aranır. Ayının parası daima taş içindedir. Duvar içine gömme kumbara tabir edilen nokta tokmak yardımı ile aranarak bulunur. Bazı yorumcular paranın üzerinde bir delik olduğu ve delikten  bulunduğunu bazıları ise kumbara üzerine ok bulunduğunu söylerler. İşaretin parasının bulunması konusunda herkes hem fikri olmakla beraber son aşamada paranın noktasını ile ilgili değişik görüşler vardır.

Topal ayı ile ilgili denenmiş ve sonuca ulaşmış bir başka çözüm yolu

1. Topal ayının baktığı yönde kapalı mağara aranacak. Mağara açık ise eğer sonradan açılmıştır girişten itibaren 3. adımda eğer toprak kazılmışsa hiç uğraşmaya gerek yok sizden önce başkası buranın ekmeğini yemiştir.

2. Mağara kapalı iken açıldıktan sonra mağara içinde ilerlenip 3 adım kadar attıktan sonra tavana bakılır tavanda ilk ayının bir benzeri yapılmıştır. Bu ayının ön iki ayağıda yoktur.

3. Bu ayının tam altına denk gelen kısım kazılıp 1.50 metre kadar inildiğinde tak parça blok taş üzerinde eksik olan ilk ayak bir kare taş üzerine yapılmıştır.  Bunun altında ufak müjdesi vardır. Ancak müjdeden sonra kazılmaya devam edilmelidir.

4. Devamında yeniden bir dolgu taşı üzerinde eksik diğer ayak vardır. Bu ayak olan taş ana mahseni kapatan kapak taşıdır. Taş söküldüğünde hedefe ulaşılmış demektir.

Türkiyede defineci dolandırıcılığında en çok kullanılan figürdür özellikle van bitlis gibi doğu illerinde bol miktarda sahtesi mevcuttur. Özellikle bu işarette kendiniz bulmadı iseniz başkasının söylemi ile hareket etmemenizde fayda var.

 

 

 

 

3 oyma İşareti

Üç oyma işareti genelde son dönem bizans ve osmanlı döneminde yaşayan rumların kullandığı bir mezar işaretidir. Burda dikkat edeceğimiz temel konu üç oymanın bir sac ayağı şeklinde durmasıdır. Genelde zeminden yüksekte kayalarda olurlar. Üç oyma işartini gördüğümüzde ilk yapmamız gereken kanalı aramaktır. Ufak bir kanal mutlaka aynı kaya üzerinde vardır. Kanalın meyiline bakılıp ( su dökebilirsiniz gözle seçemesseniz ) meyilin olduğu yöne yada suyun döküldüğü yere doğru inip kayanın altına doğru bakıldığında bir adet mezar ordadır.

 

Büyük Yuvarlak Oyma İşareti

İşaretimiz genelde denize veya yöreye hakim oyması kolay kayalarda olur inanılmıyacak kadar büyüktür. İşaretin olduğu kayanın yapısı çatlak olmamalıdır. Çatlak olan kayalarda mezara su sızacağı için tercih edilmez. Oda tarzı mezarlar için kullanılır her mezarda 2 yahut 3 ceset olabilir. Kapı girişi orjinal kayadan kesilen bir taşla kapatılır ve doğasına uydurulur. Bazı durumlarda girişin olduğu kısım topraklada doldurulabilir. Oymanın açık olan kısmı genelde batıya bakar ve önünde bir kanal mezar girişine doğru gider. Kanal takip edilip kanal bitiminden giriş aranmalıdır. Bu tür mezarlar korunması gereken kültürel varlık kapsamında olduğu için yasal kazı izni verilmez. Bu tür bir işarete raslayan arkadaşlarımız işareti detaylı resimlendirip müze müdürlüğüne götürürlerse burada yapılacak kazı neticesi ihbar tazminatı adı altında bir ödeme alırlar.

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 13

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>